17 Sie

Nowe niebezpieczeństwo na Facebooku!

Ten wpis będzie krótki, ponieważ chcę jak najszybciej Was ostrzec. Do rzeczy więc…

 

Od kilku dni na Facebooku “grasuje” nowe niebezpieczeństwo w postaci wysyłanych wiadomości z kont znajomych. Wiadomość wygląda mniej więcej tak: nowe niebezpieczenstwo na facebooku

Jak widać niebezpieczny link jest skrócony poprzez tinyurl.com, bądź bit.ly oraz poprzedzany jest Naszym imieniem i losową emotką. Warto zaznaczyć, że ten “hack” zrodził się w Polsce, więc jeśli znajomy pisze do Was coś takiego: facebook hack

Ciężko będzie po tym rozpoznać, że to jest ingerencja hackerów, ponieważ wiadomość ma bardzo dobrą składnie polską i na pewno nie była wrzucona w translator.

 

Przekierowanie zależy od tego czy klikniemy w link ze smartfona czy ze strony Facebooka otwartej na Desktopie. W tym drugim przypadku użytkownik ma jeszcze czas na domyślenie się, że coś jest nie tak, ponieważ przekierowanie następuje na stronę z fałszywym hostingiem, który wyłudza opłatę za pobranie paczki “naszych zdjęć”, które rzekomo odkrył znajomy.

Drugi przypadek jest dużo gorszy, ponieważ od razu bez podawania numeru telefonu, adresu e-mail czy czegokolwiek jest wykupowana usługa SMS Premium – tzw. WAP Billing, a do Naszego rachunku komórkowego naliczana jest pewna kwota. Dlatego tak jak radzi Niebezpiecznik.pl powinno się blokować u operatora możliwość wykupienia pakietów SMS Premium, ponieważ nie jest ona domyślnie blokowana.

 

Miejcie zatem na uwadze w jakie linki klikacie od znajomych, jeśli coś wzbudzi Wasze podejrzenia to skontaktujcie się ze znajomym inną drogą niż Facebook i potwierdźcie wysłanie takiej wiadomości przez tę osobę.

 

Źródło: Niebezpiecznik.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]