28 Wrz

Jak usunąć Adware w systemie Windows na dobre!

Czy jesteś bombardowany wyskakującymi reklamami bez względu na to, którą stronę otworzysz? A może Twoje rozszerzenie adblock nie może blokować tych reklam? Jeśli przechodzisz przez taką sytuację, to wiem co czujesz.

Wiele razy zajmowałem się adware, po prostu dlatego, że bezmyślnie instalowałem wszystko, co uważałem za interesujące i nie zwracałem uwagi podczas instalowania programu.

Jednak udało mi się pozbyć nawet najtrudniejszych infekcji adware i od tego czasu nawet jeden adware lub malware nie zainfekowało mojego komputera. Jak to zrobiłem? Cóż, powiem ci wszystko w tym poście.

Pozbycie się Adware

Po pierwsze, pozbędziemy się tego oprogramowania adware, które infekuje twój komputer. Możesz to zrobić automatycznie za pomocą narzędzia innej firmy lub ręcznie, jeśli program jest wystarczająco uparty, aby oszukać narzędzie do czyszczenia adware. Spróbujmy najpierw automatycznego czyszczenia:

Automatycznie usuwaj adware

Istnieje wiele narzędzi do usuwania adware, które będą skanować kluczowe lokalizacje na twoim komputerze. Polecam AdwCleaner do tego celu, jest naprawdę prosty w użyciu i skuteczny.

Pobierz narzędzie i przeskanuj swój komputer, wyszuka zainstalowane adware wraz z PUP i rozszerzeniami przeglądarki. Możesz kliknąć przycisk Wyczyść, aby pozbyć się ich wszystkich.

Ręcznie usuń oprogramowanie reklamowe

W większości przypadków AdwCleaner to wszystko, czego potrzebujesz, aby pozbyć się adware. Jeśli oprogramowanie reklamowe jest nowe lub może być dobrze ukryte, narzędzia do usuwania adware mogą nie działać. Jeśli tak się stanie, to nie martw się, pokażę wszystkie sposoby ręcznego usuwania adware.

Odłącz się od internetu

Przed wykonaniem któregokolwiek z tych kroków dobrze jest odłączyć się od Internetu. Programy typu adware wykorzystują Internet do wyświetlania reklam, a nawet mogą z nich korzystać, aby zapobiec dezinstalacji lub mogą się automatycznie zainstalować ponownie. Odłączony komputer zapewni adware, które nie przyciąga żadnych sztuczek, a nawet nie drażni cię większą ilością reklam w tym procesie.

Możesz całkowicie wyłączyć modem internetowy lub odłączyć komputer od sieci. Oczywiście, jeśli musisz pobrać zalecany program, możesz ponownie nawiązać połączenie, a następnie odłączyć ponownie.

Odinstaluj adware

Adware zazwyczaj działa jako legalny program i posiada własny deinstalator. Możesz go po prostu odinstalować tak, jak odinstalować dowolny inny program.

 • Po prostu przejdź do sekcji Programy i funkcje w Panelu sterowania i poszukaj dowolnego programu, który nie rozpoznaje instalacji
 • Dwukrotne kliknięcie programu uruchomi proces dezinstalacji.

Wyczyść swoją przeglądarkę

Istnieje duża szansa, że adware już zainfekowało twoją przeglądarkę i odinstalowanie programu nie pozbędzie się reklam. Aby wyczyścić przeglądarkę, wystarczy zresetować jej wyszukiwarkę (jeśli została zmieniona) i szukać rozszerzeń lub dodatków, których nie rozpoznajesz.

Aby zresetować wyszukiwarkę:

 • Przejdź do ustawień przeglądarki i poszukaj nagłówka Szukaj. Powinien być w sekcji Ogólne.
 • W tym miejscu wybierz wyszukiwarkę, którą chcesz wyczyścić (np. Google) z menu rozwijanego.

Aby wyszukać rozszerzenie lub dodatek adware, polecam używanie narzędzia innej firmy, które będzie wyświetlać wszystkie rozszerzenia i wtyczki ze wszystkich przeglądarek w jednym oknie, w tym ukryte. Dostępnych jest wiele opcji, ale lubię używać wbudowanego menedżera wtyczek CCleaner.

 • Otwórz CCleaner i przejdź do sekcji Narzędzia z lewego panelu.
 • Wybierz wtyczki przeglądarki, a zobaczysz wszystkie zainstalowane przeglądarki na górnym pasku oraz ich wtyczki i rozszerzenia pod nimi.
 • Przejdź przez każdą przeglądarkę i znajdź jakąkolwiek wtyczkę / rozszerzenie, którego nie rozpoznajesz.
 • Wybierz go i kliknij niebieski przycisk Usuń po prawej stronie, aby go usunąć.

Sprawdź Menedżera zadań

W przypadku zwykłej infekcji adware, powyższe kroki są wystarczające. Jeśli nadal widzisz reklamy, musi to być ukryty proces lub usługi w tle. Możesz sprawdzić zacienione procesy w tle w Menedżerze zadań. Naciśnij klawisze Ctrl + Shift + Esc, aby otworzyć Menedżera zadań i przejść do karty Procesy.

Następnie szukaj jakiegokolwiek procesu, który wydaje Ci się podejrzany. Trudno będzie wskazać właściwą (chyba że znasz nazwę adware), ponieważ tutaj są również wymienione procesy własne systemu Windows. Polecam więc, aby wyszukać w Internecie nazwę procesu, który budzi wątpliwości i zobaczyć, czy jest to proces systemu Windows, czy nie.

Jeśli masz pewność, że nie jest to proces systemu Windows lub systemu:

 • Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Otwórz lokalizację pliku.
 • Usuń wszystkie widoczne dane.
 • Jeśli nie możesz go usunąć, wróć do Menedżera zadań, aby zakończyć proces w pierwszej kolejności i spróbuj usunąć go ponownie.

Wyłącz usługi i programy startowe

Ten krok działał dla mnie wiele razy, aby wyłączyć zarówno programy adware, jak i nieuczciwe, więc może również rozwiązać Twój problem.

 • Naciśnij klawisze Windows + R i wpisz msconfig w oknie dialogowym Uruchom, aby otworzyć okno konfiguracji systemu.
 • Przejdź na kartę Usługi tutaj i zaznacz pole wyboru Ukryj wszystkie usługi Microsoft.
 • Przejdź przez tę listę i odznacz wszystkie usługi, których nie rozpoznajesz lub nie potrzebujesz.
 • Kliknij przycisk Zastosuj poniżej, aby potwierdzić zmiany.

Przejdź do zakładki Uruchamianie i zobaczysz wszystkie programy startowe. Użytkownicy Windows 8 i 10 będą musieli otworzyć Menedżera zadań i przejść do zakładki Elementy startowe, aby zobaczyć programy startowe. Po prostu usuń zaznaczenie pola wyboru obok nierozpoznanych programów startowych i zastosuj zmiany.

Będziesz musiał ponownie uruchomić komputer, aby zmiany zaczęły obowiązywać i sprawdzić, czy oprogramowanie adware zostało zatrzymane, czy nie. Jeśli zostanie zatrzymany, zalecam ponowne uruchomienie AdwCleaner, aby sprawdzić, czy uda mu się teraz znaleźć adware. Gdy usługa zostanie zatrzymana, może już nie być w stanie ukryć się przed odkurzaczem.

Wypróbuj tryb awaryjny

Może się tak zdarzyć, aby adware nie zostało usunięte przez powyższe metody, chociaż jest to bardzo rzadkie. W trybie awaryjnym, tylko podstawowe sterowniki i pliki systemowe są ładowane, bardzo rzadko zdarza się, aby nieuczciwy program wykonał swoje zadanie w trybie awaryjnym.

W trybie awaryjnym wykonaj wszystkie kroki wymienione powyżej w tej samej kolejności. Wierzę, że uruchamianie AdwCleaner z trybu awaryjnego jest wszystkim, czego trzeba, aby pozbyć się adware.

Zapobiegaj adware w przyszłości

Po pozbyciu się adware dowiedz się, jak unikać adware w przyszłości. Możesz śledzić proste, dobre pobieranie programów i nawyki instalacyjne

Jeśli masz wątpliwości, Googluj to

Bardzo prosta, ale skuteczna zasada, aby zachować bezpieczeństwo w Internecie. Jeśli wątpisz w jakąś aplikację lub plik, to lepiej poszukaj o nim informacji w Google niż go pobraj. Proste wyszukiwanie, takie jak “program x jest legalny?” lub “x program malware lub adware”, powinien przynieść wystarczające wyniki, aby uzyskać pomysł.

Złe rzeczy zdarzają się, gdy robisz złe rzeczy

Jeśli lubisz spacerować po torrentowych witrynach, aby uzyskać dostęp do kopii legalnych płatnych aplikacji, wówczas zajmowanie się adware i złośliwym oprogramowaniem byłoby dla Ciebie powszechne.

Te bezpłatne, krakingowe wersje płatnych programów są zwykle zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie i adware, które mogą poważnie uszkodzić Twój komputer. Tak więc, pobieraj tylko programy z oficjalnej strony internetowej i nigdy nie kradnij.

Nigdy nie pobieraj niczego z oferty

Internet jest wypełniony zbyt dobrymi ofertami, które wymagają pobrania świetnego programu, aby uzyskać wspaniałe korzyści.

Takich jak “pobierz program do zarabiania pieniędzy, aby zostać milionerem” lub “ten darmowy automatyczny bot X sprawi, że X będzie działał automatycznie (szczególnie w świecie forex)”.

Ostrożnie zainstaluj programy

Wiele razy adware wkrada się wraz z legalnym programem jako pakietowy program. Podczas instalowania programu będzie cię podstępnie namawiać do zainstalowania go. Rozwiązanie jest proste, podczas instalowania dowolnego programu dokładnie sprawdź każdy krok i poszukaj pól wyboru, które mogą wymagać zainstalowania innego programu obok.

Instalator może również bezpośrednio poprosić o zainstalowanie określonego programu i tylko daje możliwość kliknięcia Dalej lub Odrzuć. Wybierz opcję Odrzuć.

Ponadto, jeśli instalator ma Instalator niestandardowy lub podobną opcję, zawsze wybierz tę opcję. Program może tego nie zalecać, ale jest to sztuczka, aby upewnić się, że nie usuniesz zaznaczenia ukrytego dołączonego programu.

Ręczne sprawdzenie tego wszystkiego jest ważne i powinieneś to zrobić przy każdej instalacji.

Wnioski

Jak najszybsze pozbywanie się oprogramowania reklamowego jest bardzo ważne. Nie dlatego, że jest irytujące, ale może skłonić Cię do pobrania adware, a nawet złośliwego oprogramowania, które może uszkodzić Twój komputer lub ukraść Twoje dane.

Chociaż wszystko, co wyżej wspomniano, powinno wystarczyć do usunięcia dowolnego typu adware, ale powinienem wspomnieć, że zawsze można przywrócić komputer do poprzedniego stanu lub zresetować go, aby pozbyć się wszelkiego rodzaju adware / malware.

ŹRÓDŁO

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]